Jak profesjonalnie kłaść parkiety?

Podłoga drewniana od wielu lat stanowi element wykończenia mieszkania, który jest niezwykle popularny. Ciężko jednoznacznie określić datę, w której zaczęto stosować parkiet. Jego początki sięgają okresu baroku, zaś pierwsza prezentacja miała miejsce w Wersalu w 1684 roku.

Od tego czasu tego rodzaju wykończenie cieszy się ogromną popularnością i stanowi on niemal tradycyjny element każdego nowoczesnego mieszkania. Wśród dostępnych na rynku parkietów wyróżnia się trzy jego podstawowe rodzaje: parkiet tradycyjny, płytki posadzkowe oraz laminowane panele. Parkiet tradycyjny powstaje z litego drewna, co czyni go ponadczasową ozdobą każdego domu. Lite drewno posiada standardową grubość 22 milimetrów i więcej, co pozwala na wielokrotne odnowienie jego powierzchni. Do największych zalet parkietu litego należy – oprócz niezaprzeczalnego elementu dekoracyjnego – jego trwałość oraz dobra izolacja termiczna. Ponadto, lite drewno można wielokrotnie cyklinować, co sprawia, iż służyć nam może przez wiele lat, gdyż po każdym takim zabiegu (połączonym z lakierowaniem) podłoga wyglądać będzie jak nowa. Niestety, tego rodzaju parkiet posiada także wady, którego największym zdecydowanie jest słaba izolacja akustyczna.

Ponadto, przez możliwość wypaczania się drewna nie powinno stosować się pod parkiet ogrzewania podłogowego, zaś jego prawidłowe ułożenie wymaga odpowiedniego doświadczenia. Najczęściej do produkcji parkietów używa się drewna krajowego, choć wiele firm zajmuje się także sprowadzaniem gatunków egzotycznych. Ponadto, zarówno parkiet jesionowy, jak i parkiet bukowy, posiada różną klasę, gdzie klasa I oznacza drewno bez wad, gdy IV dopuszcza różnorodne wady, takie jak przebarwienia czy pęknięcia. Kolejny rodzaj parkietu to płytki posadzkowe, czyli panele. W przeciwieństwie do podłóg z litego drewna, są one klejone z wielu warstw, z których wierzchnia powłoka jest lakierowana, a następnie utwardzana promieniami UV lub termicznie. Zaletami tego parkietu jest to, iż nie wymagają one cyklinowania i lakierowania, co znacznie oszczędza czas przy ich montowaniu. Ponadto, można pod nie stosować ogrzewanie podłogowe, gdyż nie ulegają wypaczaniu. Jeśli chodzi o wady, to panele nie są dobrym izolatorem, poza tym na krawędziach mogą wypaczyć się, nawet przez tak zwykłą czynność, jak mycie podłogi. Ostatnim rodzajem parkietu są panele laminowane, które są jedynie imitacją drewna. Choć są znacznie tańsze od droższych odpowiedników paneli, to wyglądają nienaturalnie, nie można ich zazwyczaj układać w kuchni i łazience, a raz uszkodzone nie nadają się do naprawienia.

Idealnym wykończeniem każdej podłogi są listwy do parkietu. Jeśli chodzi o ceny parkietu, to zazwyczaj oscylują pomiędzy 20 a 200 złotymi, z tego względu cenowo parkiet można dostosować do swych możliwości finansowych, będąc jednocześnie zadowolonym z wykończenia mieszkania.

Dodaj komentarz