Jak ułatwić życie niepełnosprawnym?

Niepełnosprawność to nie choroba – wiele jednostek stara się tę prawdę uświadomić społeczeństwu. Wszyscy jesteśmy tacy sami, jednak nie sposób nie zauważyć, że osobom niepełnosprawnym ruchowo należy się szczególna uwaga oraz troska o to, aby codzienne przeszkody nie uniemożliwiały im podstawowego funkcjonowania. Takich przeszkód jest bardzo wiele, zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w domach oraz wszelkich obiektach użyteczności publicznej. Dlatego powstaje wiele nowych, użytecznych urządzeń, pozwalających osobom niepełnosprawnym na pokonanie codziennych barier.

Producenci oferujący sprzęt medyczny oraz rehabilitacyjny starają się dostosowywać tworzone rozwiązania do codziennych potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Zajmują się produkcją wszelkiego rodzaju wózków inwalidzkich, łóżek, podnośników, urządzeń przeznaczonych do samochodów, wind, podjazdów, schodołazów czy rowerów. Wszystkie te urządzenia zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo, a także mających wszelkie problemy z właściwym poruszaniem się.

Najpopularniejszym i najstarszym sprzętem dla osób niepełnosprawnych ruchowo jest oczywiście wózek inwalidzki. Typy wózków inwalidzkich klasyfikuje się ze względu na:

1. pochodzenie energii napędowej:
napędzane przez użytkownika (za pomocą rąk lub nóg),
napędzane silnikiem,
napędzane hybrydowo (siłą mięśni oraz wspomagającym silnikiem elektrycznym),
napędzane przez drugą osobę.

2. konstrukcję uzależnioną od przeznaczenia wózka:
wózki dźwigniowe (pozwalają przemieszczać się na zewnątrz),
wózki z napędem elektrycznym (przeznaczone do poruszania się po przestrzeni miejskiej),
wózki wielofunkcyjne (np. wyposażone w pionizację użytkownika),
wózki pasywne (dobierane do wymiarów użytkownika),
wózki uniwersalne (służą do przemieszczania doraźnego w instytucjach),
wózki z napędem ręcznym (służą do rekreacji),
wózki terenowe (wyposażone są w szerokie opony),
wózki sportowe (używane podczas uprawiania sportu, np. koszykówki czy wyścigów szosowych),
wózki dla dzieci.

Wnętrza obiektów użyteczności publicznej, a także domy prywatne wyposaża się we wszelkiego rodzaju urządzenia, umożliwiające poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami oraz piętrami. W sytuacji, gdy w budynku nie funkcjonuje winda, pozostaje skorzystanie ze schodów. Wiadomo jednak, że osoba niepełnosprawna ruchowo nie jest w stanie pokonać takiej bariery. Dlatego produkuje się specjalne schodołazy oraz krzesełka schodowe. Schodołazy to platformy montowane przy konstrukcji schodów, pozwalające osobie niepełnosprawnej dostanie się na piętro lub parter wraz z wózkiem inwalidzkim. Przeznaczenie krzesełek jest bardzo podobne, jednakże służy transportowi osoby bez wózka inwalidzkiego. Krzesełka montowane są częściej w domach prywatnych. Służą również osobom starszym oraz tym, które mają jakiekolwiek problemy z poruszaniem się. Do przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami przeznaczone są specjalne podnośniki. Jednym z najpopularniejszych jest podnośnik sufitowy, którego praca oparta jest na pionowej szynie zamontowanej na suficie. Można wymienić również inne rodzaje podnośników, np. pionowe bądź wannowe. Wszystkie one sterowane są za pomocą pilota i znacznie ułatwiają osobom niepełnosprawnym samodzielne radzenie sobie z codziennymi czynnościami.

Dodaj komentarz