Jak zrobić dobre zdjęcie?

Obraz jest w stanie powiedzieć więcej, niż tysiące słów. Szczególnego rodzaju obrazami są zdjęcia ślubne. Ich składowa to połączenie miłości, pamięci, pasji i radości. Fotografia ślubna przeszła naprawdę długą drogę. Dzięki technologii kamery i zaawansowanych narzędzi do edycji obrazu można dziś tworzyć zdjęcia w takiej jakości i ilości, jak nigdy dotąd. Wielu z nas kojarzy zapewne zdjęcia ślubne rodziców czy dziadków. Czarno-białe portrety wiszące w salonie to jeden z kroków w rozwoju fotografii.

Praktyka fotografii ślubnej cały czas ewoluuje. Nasze prababcie i babcie mogły sobie pozwolić jedynie na pojedynczy portret ślubny wykonywany w studiu. Czasem zdjęcia robione były również podczas ceremonii i stanowiły tzw. „naturalne” ujęcia małżonków i gości (w rzeczywistości, ze względu na koszta usług fotograficznych były to zdjęcia pozowane). Współcześnie fotografia ślubna Łódź stanowi nową jakość. Istnieje możliwość wykonania tysięcy zdjęć, poddawanych później odpowiedniej obróbce. Przyszli małżonkowie mogą zamówić sesję przedmałżeńską, zdjęcia z przygotowań do ślubu, ceremonii oraz wesela.

Każda para ma swoje oczekiwania względem fotografii ślubnych. Niektórzy oczekują zdjęć w formalnym, inni zaś w bardziej swobodnym stylu. Jednak wszyscy małżonkowie mają nadzieję na wyjątkowe zapisy wspomnień najważniejszego w życiu wydarzenia. Bo dzień ślubu jest jednym z tych dni, o których się nie zapomina. Dlatego też wybór fotografa ślubnego jest bardzo trudną decyzją. Powinien on nie tylko robić doskonałej jakości zdjęcia, ale również posiadać dar obserwowania ludzi oraz spełniania ich oczekiwań.

Każdy fotograf, przystępując do pracy ze swoimi klientami powinien nawiązać z nimi jak najlepszy kontakt. Zadając odpowiednie pytanie (w jakich okolicznościach narzeczeni się poznali, co lubią, czego nie znoszą, na czym im najbardziej zależy) jest w stanie wykonać zdjęcia, które będą odzwierciedleniem wyjątkowej historii pary. W dniu ślubu najważniejsze są emocje, a największą sztuką dla fotografa jest ich uchwycenie. Nie chodzi tu o ciągłe wskazówki, sztuczne ustawiania i pozy. Dobry fotograf jest często niewidzialny, dyskretny, dzięki czemu może pokazać prawdziwe uśmiechy, spontaniczne gesty i specyficzny rytm ślubu oraz wesela. Nie znaczy to oczywiście, że nie ma on prawa wychodzić ze swoimi sugestiami. Wręcz przeciwnie – powinien wiedzieć, w których momentach jest to wskazane, a w których postawić na pełną swobodę i naturalność.

Podczas wesel świetnie sprawdzają się fotografowie pracujący w duetach. W Łodzi, Warszawie, Krakowie, a także w mniejszych miejscowościach można znaleźć fotografów, którzy uzupełniają się w trakcie trwania zabawy. Dwaj profesjonaliści są w stanie zaobserwować więcej, wymienić się spostrzeżeniami, pełniej uchwycić historię, i w końcu stworzyć dwa odmienne albumy fotograficzne. Wybór dwóch współpracujących fotografów daje świetną możliwość podziału ról. Kiedy jeden zajmuje się rodziną, drugi skupia uwagę na małżonkach. Gdy jeden chce pokazać radość i zabawę, drugi może skoncentrować się na tych bardziej subtelnych i romantycznych kwestiach.

Dodaj komentarz