Jaki sprzęt brać pod żagle?

Woda, wiatr we włosach, horyzont, pęd ku przygodzie – to wszystko towarzyszy żeglarstwu, które jest w stanie pobudzić najbardziej ukryte ludzkie instynkty. Żeglowanie jest jednocześnie zabawą i wyzwaniem, odpoczynkiem i wysiłkiem, ale przede wszystkim wymaga odpowiedniego przygotowania praktycznego i merytorycznego.  Każdy żeglarz powinien wiedzieć wszystko o warunkach pogodowych, znakach żeglugowych, kursach, prawach drogi, manewrach, węzłach i o wszelkich innych elementach, których dobra znajomość staje się niezbędna w czasie rejsu.

Jednak trzeba nie tylko znać się na żeglarstwie, ale także wykazywać respekt dla wody, wiatru i ich burzliwej natury.

W dawnych czasach żeglarstwo stanowiło jedną z głównych odmian transportu. Obecnie stało się dyscypliną sportową, przybrało także znamiona turystki i rekreacji. Żeglowanie to poza tym doskonała opcja szkolenia dla przyszłych marynarzy, oficerów oraz kapitanów. Obejmuje ono pływanie na żaglówkach, jachtach czy żaglowcach, przybiera również bardziej osobliwe formy, takie jak windsurfing czy kiteboarding. Ciekawą odmianą żeglarstwa jest żeglarstwo lodowe, uprawiane na zamarzniętych zbiornikach wodnych, a także żeglarstwo lądowe, praktykowane przy użyciu pojazdu kołowego wyposażonego w żagiel lub latawiec.  Żeglarstwo uprawia się więc na wodzie, lodzie i lądzie, w akwenach śródlądowych lub morskich, wykorzystując żaglowce, jachty, bojery czy żaglowozy.

Istnieje wiele różnych wzorów żaglówek, a każdy żeglarz powinien doskonale znać tę, na której pływa. Łódź musi posiadać niezbędne akcesoria, które oferuje praktycznie każdy dobry sklep żeglarski. Wiele takich sklepów wyposaża zarówno łodzie prywatne, jak i te należące do różnych instytucji (lotnictwo wojskowe, Straż Pożarna, Policja itd.), a także zajmuje się zaopatrzeniem przemysłu stoczniowego. W ich asortymencie znajdują się obiekty ratunkowe (tratwa, koło, kamizelka, ponton), elementy wyposażenia przeciwpożarowego i pokładowego, artykuły nawigacyjne, sprzęt meteorologiczny, a także wszelkiego typu mapy morskie oraz inne publikacje, ułatwiające poruszanie się po wodnej przestrzeni. Szczególnie istotne i przydatne każdemu, kto wyrusza na głęboką wodą okazują się narzędzie pomiarowe i nawigacyjne, zapewniające żeglarzowi bezpieczeństwo oraz rozeznanie przestrzenne. W dziale nawigacji żeglarskiej znajdują się wszelkiego rodzaju urządzenia GPS, radary, sonary, wiatromierze i kompasy.

Każdy żeglarz wie, że nigdy nie można przewidzieć do końca tego, jak będzie wyglądał rejs. Pogoda często płata figle i nawet w ciepły, rześki dzień może nadejść burza, a sprzyjający wiatr często ustaje w najmniej oczekiwanym momencie. Jak wiadomo, dla żeglarza nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż umiarkowanie wiejący wiatr. W sytuacji, kiedy nie można liczyć na silniejsze jego podmuchy rozwinięte żagle na niewiele się zdadzą. Dlatego producenci łodzi oraz wszelkich akcesoriów żeglarskich oferują silniki zaburtowe, które w wielu sytuacjach stają się niezawodnym elementem wyposażenia łodzi. Jednak warto ich używać jedynie w niesprzyjających warunkach pogodowych. Grzechem byłoby nie wykorzystanie naturalnej siły żywiołu.

Dodaj komentarz